TERAS KAPATMA SİSTEMLERİ

Binaların en önemli bölgesi olan açık çatılar için teras kapatma işlemleri yapılabilmektedir. Gerek ısı gerekse su sızıntılarının önüne geçilmesi için yapılan izolasyondan bağımsız olan kapatma işlemlerinde birtakım unsurlar tercih edilmektedir. Güneş panelleri ya da su depoları bulunan açık çatıların kapatılmasıyla çok daha konforlu ve risksiz bir durum ortaya çıkarılmaktadır. Daha çok iklime bağlı olarak kullanım alanına sahip olan teraslarda ortaya çıkan su sızıntıları veya güneş ışınlarının aşırı tesirli olması işlemlerin yapılmasında etkili olmaktadır.
Son derece önemli olan teras kapatma işlemlerinde yapılacak yalıtımlarda çok daha işlevli hale gelmektedir. Açık olarak kullanılan teraslarda sıcak yaz aylarında oturulması mümkün olurken terasların kapatılması ısı kaybı da en aza indirilmektedir. Isı ile birlikte yapılan su yalıtımı sayesinde akıntılarda en aza inmektedir. Böylelikle çatı katlarında rutubet ya da küf gibi durumların ortaya çıkması söz konusu olmamaktadır. Güneşin etkisiyle binanın aşırı zarar alması da engellenmektedir. Bilindiği gibi binaların sahip oldukları ısı yalıtımlarının %25’İ terasın izolasyon kaybından meydana gelmektedir. Bununla birlikte su akıntılarının da yarıya yakını çatı kalitesinden oluşmaktadır.
Bilhassa teras şeklinde olan açık çatılarda bu durumlar çok daha yüksek boyutlara ulaşmaktadır. Bunun için farklı malzemeler kullanılarak teras kapatma işlemlerinin yapılması mümkün olmaktadır. Oda şeklinde olmasının yanında ses sorunu da bulunmayan terasların bahçe şeklide kullanımı da söz konusudur. Bununla birlikte yüke dayanıklı ürünler tercih edilmektedir. Özellikle devamlı dolaşılan bir alan olması içinde birtakım ürünlerde kalite olmak zorundadır. Terasın kaplanmasında binanın sahip olduğu özelliklerde bir hayli önemlidir. Kat sayısı ile birlikte çatının taşınabilir durumda olması da gereklidir. Çok kaliteli işlemler ile terasların kapatılması kısa süre içinde mümkün olmaktadır. Makul fiyatlı seçeneklerin bulunması da tercih edilebilirlik açısından da katkı sunmaktadır.