ÇATI AKTARMA HİZMETİ

Çatı aktarma, çeşitli etkenlere karşı korunak sağlanmak amacıyla yapılmaktadır. Özellikle su yalıtımı sağlaması ve çatıya biriken yağmur suyunu iletmesi nedeniyle uygulanır. Daha çok kiremit olarak yapılan çatı aktarma işlemleri hava koşulları ve çeşitli hasarlara karşı koruma sağlamaktadır. Uygulanan bu işlemle görevini yerine getiremeyen çatılar yenilenmiş olur. Çatı onarımı işi uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Çatının eski performansına kavuşması için bu uygulama oldukça önemlidir. Çatı aktarma işlemi genel olarak aşamalar halinde gerçekleştirilir. İlk önce çatı kiremitleri kontrol edilir ve kırık olanlar tespit edilir.
Bunlardan tekrar kullanılabilecek durumda olanlar birbirinden ayrılır. Çatı aktarma maliyeti de düşünülerek kontrol esnasında sağlam olanlara zarar verilmemesine dikkat edilmelidir. Tüm bu işlemlerin ardından kiremitlerin tekrar çatı üzerine kaplanmasına başlanır. Kiremitlerin yanı sıra su yalıtım örtüsünün değiştirilmesi işlemi de yapılmalıdır. Eski su yalıtım malzemesinin sökülmesi ve yerine yenisinin serilmesi olarak gerçekleştirilir. Bu aşamada membran yapıştırma işlemi ustası tarafından uygulanır. Bunların yanı sıra çatı taşıyıcı sistemlerinin güçlendirilmesi işlemi de yapılır. Bu yine hasarlı kısımların kontrol edilmesi ve hasarlı olanların yenileri ile değiştirilmesi ile mümkündür.
Çatı aktarma işlemi kapsamında yapılan işlemlerden bir diğeri de dere sisteminin yapılmasıdır. Bu gizli olarak yapılmaktadır. Gizli dere için havuzlama tekniği kullanılarak yalıtım yapılır. Böylece yağışların içeri sızması engellenir. Ayrıca çatı aktarma sırasında kiremitlerin döşenmesi için kiremit altı tahtası çakılması gibi işlemlerde yapılabilir. Çatı aktarma için tüm uygulamalar tamamlandıktan sonra kiremitlere zarar verilecek şekilde üzerinde gezilmemesi daha uzun süre kullanım sağlamak için önemlidir. Eğer gezilmesi gerekli ise yürüme yolları tespit edilmelidir. Ayrıca kiremitlerin üzerine gelen yüklerin dengeli bir şekilde dağıtılması da uzun yılar kullanım için önemlidir.